62928

Кметът на София Васил Терзиев отдаде почит на Христо Ботев и всички, загинали за свободата на България, по повод Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на страната.

В своето послание той подчерта значението на двете минути мълчание, в които сирените на 2 юни всяка година ни напомнят за героизма и саможертвата на онези, които са поставили дълга към родината над личното благополучие.

„Всяка година на 2 юни сирените ни карат да спрем за две минути. Свеждаме глава пред Христо Ботев и всички, които са дали живота си за свободата на България. Хора, които са избрали дълга пред удобството, смелостта пред страха и действието пред безразличието“, заяви Терзиев.

Според кмета на столицата паметта за националните герои не трябва да се изчерпва само с почит към миналото, а да бъде вдъхновение за отговорност и действия в настоящето.

„Тяхната саможертва е част от историята ни. Нашата отговорност е да бъдем достойни за нея – с начина, по който живеем, работим и се грижим за страната и града си днес“, посочи още той.

В заключение Васил Терзиев отправи поклон пред Христо Ботев и всички герои, загинали за свободата на България, като призова за съхраняване на историческата памет и националните ценности.

Снимка : пресцентър/ Столична община

About The Author