В Деня на Ботев и на загиналите за свободата на България Народният театър организира специално събитие в памет на великия революционер и неговите четници. По повод 150 години от подвига на Христо Ботев и четата му пред сградата на театъра беше представен 20-минутен рецитал с негови стихове и писма.
Посланието на инициативата е да напомни на обществото за значението на този ден и за саможертвата на героите, отдали живота си за свободата на България.

„Да спрем за миг. Да излезем от забързаното ежедневие и да си припомним какъв ден е днес. Да сведем глава пред подвига на Христо Ботев и неговите четници и да се вслушаме в думите, които повече от век и половина продължават да звучат със същата сила“, призоваха от Народния театър.

В рецитала участваха актьорите Александър Кънев, Александър Тонев, Явор Вълканов и Димитър Крумов, които изпълниха произведения и писма на Ботев секунди преди традиционния вой на сирените в 12:00 часа.

Сред представените текстове бе и последното писмо на Христо Ботев от 19 май 1876 година – едно от най-вълнуващите свидетелства за неговата решимост, любов към родината и готовност за саможертва.

Събитието се превърна в емоционален поклон пред паметта на Ботев и всички, загинали за свободата и независимостта на България.
снимки: Stefan Zdraveski