42046 (1)

Точно в 12:00 часа десетки духови оркестри от цялата страна едновременно изпълниха европейския химн – „Одата на радостта“ от Деветата симфония на Лудвиг ван Бетовен.

В София химнът беше изпълнен от Софийския духов оркестър с диригент Васил Делиев пред Националния дворец на културата (НДК).

Събитието е част от програмата за отбелязване на Деня на Европа. Представителството на Европейската комисия в България, посолството на Италия и Столичната община организираха символичен велопоход под надслов „Обиколка за Европа“. Шествието, предвождано от столичния кмет Васил Терзиев, финишира на сцената пред НДК.

Първите пристигнали участници получиха специални фланелки с логото на Европейския съюз, вдъхновени от традиционните за международното колоездачно състезание „Джиро д’Италия“.

Пред НДК бе изградено и „Европейско селище“, в което участие взеха Представителството на Европейската комисия в България, Бюрото на Европейския парламент, Европейската инвестиционна банка, както и различни европейски информационни мрежи в страната.

Видео: Newsnow.bg

About The Author