„За мен беше удоволствие в Деня на българо-унгарското приятелство – 19 октомври, да посетим заедно с президента на Унгария Тамаш Шуйок Бачковския манастир и къщата-музей на поета Ласло Наги в Смолян и да отбележим 100 години от неговото рождение.“
С тези думи президентът Румен Радев отбеляза важния за двете държави празник.
Двамата президенти почетоха делото на унгарския поет Ласло Наги, който има дълбока духовна връзка с България и особено с Родопите, където е живял и творил част от живота си.
Посещението на Радев и Шуйок е част от инициативите, посветени на Деня на българо-унгарското приятелство, който се отбелязва ежегодно на 19 октомври. Празникът символизира историческите и културни връзки между двата народа, както и стремежа към по-тясно сътрудничество в областта на културата, образованието и духовността.
Двамата държавни глави изразиха взаимно уважение и готовност да продължат традицията на приятелство и партньорство между България и Унгария.
Снимки: прсцентър
