8
„Целта е до следващото лято в Плевен да няма режим на водата. Така че
единствената задача, която има правителството, е да реши този проблем“. Това
заяви министър-председателят Росен Желязков по време на заседание на кризисния
щаб в Плевен.
„Не е време да говорим за минали грешки, а да действаме решително и без
отлагане“, категоричен бе министър-председателят. Желязков посочи, че въпросът
е комплексен и изисква политическа воля както на централната власт, така и на
местната администрация. Правителството вече има създадена организация и
набелязани мерки. Министър-председателят акцентира върху необходимостта от
поемане на политическия риск от страна на общината при изпълнението на
ремонтните дейности, въпреки неизбежните временни неудобства за гражданите.
„Ако общината няма политическия потенциал и волята да го направи, да каже. Ако
не може, ще го направи ВиК, ако и ВиК не може – ще търсим извънредни мерки, но
няма как да оставим въпросът нерешен“, подчерта още премиерът.
Премиерът Росен Желязков подчерта, че въпреки усилията за подобряване на
водоснабдяването и намирането на нови водоизточници, проблемът с безводието
няма да се реши без сериозен ремонт на ВиК мрежата в Плевен, по която загубите
на вода надхвърлят 70%. Министър-председателят отбеляза, че досега само 1
милиона лева от общо 50 милиона лева от общинската програма за Плевен са били
насочени за водоснабдяване. В тази връзка Росен Желязков бе категоричен, че
програмата ще бъде преразгледана и цялата сума ще бъде използвана за ВиК
проекти.
Министър-председателят разпореди на вицепремиера Атанас Зафиров, който
е председател на Националния борд по водите, да действа своевременно и
ежеседмично да отчита изпълнението на предприетите действия. Росен Желязков
поиска приоритетно да се следи спазването на утвърдените срокове и ефективното
усвояване на финансовите ресурси, осигурени за решаване на кризата.
„Хората заслужават сигурност и качество на водоснабдяването“, посочи още
премиерът.
Снимки : МС

About The Author