Министърът на правосъдието Георги Георгиев разпореди временното отстраняване от длъжност на началника на Софийския затвор заради направено предложение за условно предсрочно освобождаване на лишения от свобода Евелин Банев. Това съобщиха от Министерството на правосъдието.
По заповед на министъра е започнала проверка на основанията, на които е било изготвено предложението за освобождаване. До приключване на проверката началникът на затвора няма да изпълнява служебните си задължения.
От Министерството уточняват, че началникът на затвора не е информирал за предприетите действия нито главния директор на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, нито Министерството на правосъдието.
Съгласно чл. 437, ал. 1, т. 2 от Наказателно-процесуалния кодекс предложение за условно предсрочно освобождаване може да бъде направено от окръжния прокурор или началника на затвора.
Законът изисква едновременно изпълнение на две условия – лишеният от свобода да е дал доказателства за своето поправяне и да е изтърпял фактически не по-малко от половината от наложеното му наказание, съгласно чл. 70 от Наказателния кодекс.
Проверката по случая продължава, като след нейното приключване ще бъдат взети последващи решения.