Снимките са от 28.07.2024 г. около 22:00 ч. в района на Женския пазар в София. Местните жители на столицата стават свидетели на поредният масов побой. От много месеци това за тях е ежедневие. Все едно живеят в район на бойни действия. В конкретния случай раненият е от арабски произход. Нито една медия на отрази случая.
Всеки ден групи основно от бежанци от Близкия изток се събират в центъра на София и следват побоища, сблъсъци и скандали. Последното сбиване е от 28-ми вечерта. Две до три дузини араби се бият и за пореден път един е откаран с линейка, с порезни рани по ръцете. Няколко пъти даже не викат линейка, а взимат бинтове от аптеката на ъгъла. Това е в средата на пазара, на кръстовището на бул. “Стамболов” и ул. „Цар Симеон“. В съботни дни идват автомобили с Хасковска регистрация и разменят някакви документи. БОЕЦ предполагаме, че става дума за контакти с каналджии. Тези хора видимо използват упойващи средства, а и тук съседите знаят кой им е доставчикът. За всичко това е уведомявано нееднократно 3 РПУ към СДВР и пазари „Възраждане“. Без резултати.
Вижда се как през няколко дни докарват по десетина нови човека с един отговорник, който им раздава сандвичи. „Гостите“ облекчават нуждите си навсякъде и в района е страшна смрад.
БОЕЦ разговаряхме с жител на квартала, който ни разказа, че е бил свидетел и е виждал как дилър носи някаква дрога, която продава на бежанците; сигнализирал е на жандармерията, която е на 150 метра от там, но те му казват: „Ами докато отидем, той ще си е тръгнал“.
Кметът на Район „Възраждане“ и неговият екип правят, каквото им е по силите. Гражданите са готови на протести.
МВР бездейства! Министър Калин Стоянов се прави на филмов герой и обикаля телевизиите ежедневно, докато в центъра на София престъпници вилнеят. Не става дума за конфликт на расова основа. В квартала живеят и работят от години много хора, които са от арабски произход и те са добре приети и интегрирани, като развиват и собствен бизнес. Те също страдат от безчинствата в района. МВР допуска изграждането на престъпен анклав в центъра на столицата, където законите не важат. Страх, насилие, безнаказаност и постоянна агресия, и то пред погледите — по-точно: под контрола на полицията.
Разследване на БОЕЦ показва, че бездействието на МВР има своето корупционно обяснение. Всички схеми за нелегален трафик на бежанци, схемите за каналджийство и транспорт вътре в страната, схемите за настаняване в така наречените „депа“ и извеждане от страната в посока ЕС са под контрола и с участието на служители на МВР до най-високи нива. Става дума за международни и местни организирани престъпни групи, които реализират многомилионни печалби, а МВР осигурява чадър над дейността им. Архитектурата на тези престъпни схеми е много сложна, като тя се преплита със схемите за трафик и разпространение на наркотици, проституция, та до канали за влизане в ЕС на лица, свързани с терористични групировки.
Всичко това в умален мащаб се вижда с просто око в центъра на София. Вижда се от живущите в квартала и гостите на столицата, но МВР са слепи. Медиите, които са под контрола на мафията, която назначи Калин Стоянов, също са слепи и глухи за случващото се. Поръчкови групи от псевдопатриотични организации използват периодично при активиране темата с бежанците, за да отклонят вниманието от даден скандал, или от поредната разкрита корупционна схема на ГЕРБ или ДПС. Целта не е да се намери решение, а да се вкарва напрежение и да ескалират страхът и враждата. След два дни всичко е забравено.
Нужно е решение. И то минава през активиране на полицията в рамките на закона. С това ръководство на МВР, пропито от коруция, зависимисти и некадърност, не виждаме как ще се случи това. За Калин Стоянов и приближените му служители в МВР е по-важно да си прибират „рестото“, а не да осигуряват спазването на законите. Да се защитава живота и имуществото на гражданите не е като да се пребиват мирно протестиращи граждани. Как така МВР на Калин Стоянов може да смаже справедлив протест на 3000 граждани, а не може да се справи с 30 души, които тероризират цял район?! Жителите на кварталите около Женския пазар имат право на спокойствие и нормален живот. Хората си плащат данъците, а вечер не смеят да излязат от домовете си.
БОЕЦ ще подкрепим местната общност, която е готова на протести, ако не се вземат незабавни, постоянни и адекватни мерки от властите за прекратяване на противозаконните прояви в района!
Публикации на БОЕЦ
Снимка: фейсбук