При костницата на съветските войници в столичния квартал Лозенец се проведе възпоменателен митинг по повод 81-вата годишнина от Победата във Великата отечествена война. На събитието присъстваха дипломати, общественици, представители на политически партии и граждани, които почетоха паметта на загиналите във Втората световна война.
Посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова заяви в словото си, че войната е оставила дълбоки следи както в Съветския съюз, така и в България. Тя припомни, че по време на конфликта са били разрушени хиляди градове и села, а милиони хора са загубили живота си.

„Това е част от общата ни история, която не може да бъде разделена по национален признак“, подчерта Митрофанова пред участниците в митинга.

Руският посланик акцентира и върху човешката цена на войната, като отбеляза, че милиони млади хора не са получили шанс да създадат семейства и да изживеят живота си. Според нея Победата е символ не само на триумф, но и на огромната болка на стотици хиляди семейства.
В словото си тя предупреди и за опасността от „пренаписване на историята“ и загубата на живата памет за събитията от войната, тъй като последните ветерани постепенно си отиват.
По време на церемонията цветя пред мемориала поднесоха представители на дипломатическите мисии на Азербайджан, Беларус, Виетнам, Казахстан, Китай, КНДР, Куба, Сърбия, Монголия и други държави, както и български общественици и руски сънародници.
Много от присъстващите се включиха и в инициативата „Безсмъртният полк“, носейки портрети на свои близки, участвали в борбата срещу фашизма по време на Втората световна война.