На 25 декември, в светлия празник Рождество Христово, започна официалното мирно посещение на Негово Светейшество Българския патриарх Даниил във Вселенската патриаршия в Истанбул. Това е първата визита на Предстоятеля на Българската православна църква – Българска патриаршия при Вселенския патриарх Вартоломей след неговия избор и интронизация.
Патриарх Даниил е придружаван от официална синодална делегация, в чийто състав влизат Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Пахомий, Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, Русенският митрополит Наум, Старозагорският митрополит Киприан, Врачанският митрополит Григорий, както и Мелнишкият епископ Герасим – главен секретар на Светия синод на БПЦ-БП.
Българската църковна делегация бе тържествено посрещната на летището в Истанбул от архиереи на Вселенската патриаршия. Веднага след това гостите посетиха патриаршеския храм „Св. Георги Победоносец“ във Фенер – духовното сърце на Вселенската патриаршия.
В храма Негово Светейшество патриарх Даниил отслужи благодарствен молебен, с който бе поставено началото на официалната визита. След молитвеното последование в Тронната зала на Патриаршията се състоя официален прием, по време на който бяха разменени приветствени и поздравителни слова между Българския и Вселенския патриарх.
Посещението има важно духовно и символично значение за укрепването на братските отношения между Българската православна църква и Вселенската патриаршия и е израз на църковното единство и взаимното уважение между двете поместни православни църкви.